Menu
Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

kwiecień 2014 - Brzozowiana.pl - Regionalny Portal Informacyjno-Kulturalny

W Haczowie mercedes zawisł na ogrodzeniu prywatnej posesji

  • Dział: Inne

    30 kwietnia, około godz. 18.30 w Haczowie doszło do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Jadący mercedesem w kierunku Trześniowa, stracił panowanie nad pojazdem zjechał do przydrożnego rowu i zatrzymał się na ogrodzeniu jednej z posesji. Kierujący zbiegł z miejsca zdarzenia zanim przyjechała karateka Pogotowia Ratunkowego, Straż Pożarna i Policja.

    Wiadomym jest, iż auto jest własnością mieszkańca tej wsi. Kto jechał autem i dlaczego uciekł ustalą czynności wykonywane przez Policję nie tylko na miejscu zdarzenia. Według nieoficjalnych wiadomości Policja ponoć już wie kto był za kierownicą tego auta. Będziemy śledzić ciąg dalszy i powiadomimy czytelników jak i czym zakończyło się owe zdarzenie (inf. wł.)

Czytaj dalej...

9 medali przywieźli brzozowscy karatecy z zawodów w Leżajsku

    26 kwietnia w Leżajsku, z udziałem 6 klubów z Rzeszowa, Krosna, Kolbuszowej, Dębicy, Leżajsk i Brzozowa, odbyły się zawody z cyklu Podkarpacka liga Shinkyokushin. Brzozowski klub kyokushin karate zdobył 9 medali 2 złote, 3 srebrne i 4 brązowe.

Kamila Pomykała  1m kumite i 2 m kata

Mikołaj Janusz  1m kumite

Mikołaj Wcisło  2m kumite

Piotr Wojtowicz 2m kumite

Gabriela Biega 3m kumite i 3m kata

 Radosław Pierożak 3m kumite i 3m kata

     W zawodach startowali również Katarzyna Terefenko, Michał Terefenko, Karol Siwak i Sara Dmitrzak.

 Trener Wojciech Świstak III dan

Czytaj dalej...

Debata społeczna Policji, poświęcona problemowi alkoholu i narkotyków oraz ich negatywnego wpływu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym

      29 kwietnia br. o godz. 9.00 w sali kina Brzozowskiego Domu Kultury miała miejsce II Społeczna Debata zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Brzozowie i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie. Podczas spotkania poruszona została tematyka uzależnień od  alkoholu i narkotyków oraz wskazane ich negatywne skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wśród osób uczestniczących w debacie znaleźli się przedstawiciele samorządów, wymiaru sprawiedliwości, instytucji pomocowych,  reprezentanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, oraz uczniowie i nauczyciele szkół średnich z Brzozowa i mieszkańcy gminy. Rangę spotkania podniosła obecność Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podinsp.Zdzisława Sudoła i podkom. Renaty Mazan – Specjalisty WRD KWP w Rzeszowie.

Hasłem przewodnim przyświecającym debacie były słowa: „NIE dla alkoholu, narkotyków i brawury. TAK dla życia”.

    Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzozowie mł. insp. Andrzej Zawiślak i Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Ryszard Siepietowski rozpoczęli debatę i w swoich wystąpieniach podkreślili tragiczne skutki, jakie wywołuje u młodych ludzi nadużywanie alkoholu i uzależnienie od narkotyków. Mł. insp. Andrzej Zawiślak, zaprezentował także statystyki ze zdarzeń drogowych w powiecie brzozowskim z okresu kilku minionych lat.

Podczas spotkania, swoją wiedzą na temat uzależnień, ich szkodliwego wpływu  na organizm ludzki i jego spowolnione reakcje na różnego rodzaju przeszkody na drodze, dzielili się również specjaliści: Sławomir Zuzak - terapeuta od leczenia uzależnień ze szpitala w Krośnie, Paweł Florek - lekarz z brzozowskiego szpitala, Józef Biernacki - prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

    Wyświetlono również kilkunastominutowy film opracowany przez aspiranta sztabowego Kazimierza Barańskiego na temat dramatycznych skutków brawury, łamania przepisów i nietrzeźwości na drodze.  Wnioski jakie można było wyciągnąć po obejrzeniu filmu nie budziły wątpliwości co do tego, że o bezpieczeństwo na naszych drogach powinniśmy dbać wszyscy i że nie wolno nam przyjmować obojętnej postawy podczas dostrzegania jakiejkolwiek brawury i braku odpowiedzialności u kierowców.

    Debatę uświetnił ponadto występ wokalnego zespołu dziewczęcego „Mansarda” pod kierownictwem Jadwigi Rajtar-Żaczek i Agnieszki Myćki z Niebocka, który wykonał piosenki turystyczne na otwarcie i zamknięcie opisywanego spotkania.

Po prelekcjach, głos oddano zebranej młodzieży, która mogła zadawać pytania związane z tematyką debaty.

    Na koniec, zaproszonym gościom wręczono podziękowania i charakterystyczne statuetki z logotypami organizatorów i głównym hasłem debaty, a pozostali uczestnicy spotkania mogli skorzystać z ustawionego na zewnątrz „symulatora zderzeń”, dzięki któremu na własnej skórze doświadczyli, jak ważną rolę podczas kolizji spełniają pasy bezpieczeństwa. Dostępne były także „Alkogogle”-  okulary, w których można było przejść slalomem pokonując pachołki i co, jak się okazało, wcale nie było łatwe.

    Celem zorganizowanej debaty było uświadomienie młodzieży, jak wiele niebezpieczeństw niosą ze sobą narkotyki i alkohol oraz jaki mają one wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Spotkanie to pozwoliło jednocześnie na wymianę informacji między policją, instytucjami zajmującymi się leczeniem uzależnień i młodzieżą, która zagrożona jest szczególnym ryzykiem uwikłania się w nałogi i stanowi największy odsetek wśród przedstawicieli tzw. drogowej brawury.

    Dla organizatorów ważne było to, aby każdy uczestnik opisywanego spotkania wyciągnął z niego prawidłowe wnioski na przyszłość, nie poprzestając na teoretycznej znajomości tematu lecz na jego autentycznej realizacji praktyce. (admin)

 

Czytaj dalej...

„GEST” wyróżniony w Małogoszczu

    W sobotę 26 kwietnia Formacja Tańca Estradowego „GEST” brała udział w XX Ogólnopolskich Konfrontacjach Tanecznych w Małogoszczu k. Kielc. Jubileuszowy festiwal był dla nas bardzo szczęśliwy!

     Otrzymaliśmy kolejne Wyróżnienie na festiwalu rangi ogólnopolskiej. W tym roku na scenie w Małogoszczu wystąpiło 75 formacji tanecznych. Były między innymi zespoły z Warszawy, Kielc, Rzeszowa, Krosna, Łańcuta, Zabrza, Bielska Białej, Sułkowic, Tych, Morawicy, Góry Kalwarii, Radomia. Byliśmy jedynym szkolnym zespołem tanecznym. Wyróżnienie, które otrzymaliśmy jest kolejnym ogromnym sukcesem! Nasz program obejmował dwa wejścia. GEST MINI – „Ach, co to był za ślub” i GEST „Selekcja”. Tym razem jurorom bardziej spodobał się układ „Ach, co to była za ślub” i to on został wyżej oceniony.

  W opiece nad zespołem pomagały mi Panie: Anna Hałasik, Anna Borkowska, Radosława Borek i Anna Wojnicka. Dziękuję im za wsparcie i czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci w czasie całej „wyprawy”. Nasz wyjazd rozpoczął się o piątej rano a zakończył o drugiej w nocy. Był to dla nas bardzo długi 21 godzinny  „dzień”. Jednak zmęczenie, stres i inne niedogodności zostają zrekompensowane takim sukcesem!

    Wyróżniony 40 osobowy skład zespołu: Magdalena Marszał, Patrycja Dżoń, Sabina Zajdel, Aleksandra Zajdel, Martyna Korfanty, Marta Filip, Julia Wal, Aleksandra Pilszak, Gabriela Sobaś, Julia Florek, Urszula Stefaniak, Anna Wojnar, Julia Wojnicka, Martyna Krok, Dominika Krok, Julia Ginalska, Aleksandra Borkowska, Gabriela Miszczyszyn, Jagoda Stachura, Zuzanna Stachura, Patrycja Mazur, Małgorzata Hałasik, Jolanta Hałasowska, Klara Florek, Karolina Mazur, Wiktoria Tympalska, Weronika Szczepek, Emilia Knurek, Karolina Sokalska, Wiktoria Kędra, Emilia Tomoń, Julia Węgrzyn, Julia Dąbrowska, Blanka Borek, Patrycja Borkowska, Aleksandra Kędra, Ewa Żelaznowska, Jakub Żak, Kacper Turoń, Karol Sobczak.

    Koszty akredytacji oraz opłata za autokar w całości zostały pokryta przez  dzieci i opiekunów.

Marek Grządziel

Czytaj dalej...

Mansarda i schola - w koncercie słowno-muzycznym, w kościele w Niebocku, z okazji kanonizacji Jana Pawła II

    Data 27 kwietnia 2014 na trwałe wpisze się w pamięć Polaków. W tym właśnie dniu w Watykanie został kanonizowany nasz wielki Rodak, Ojciec Święty Jan Paweł II.

    W kościele parafialnym w Niebocku odbył się z tej okazji dziękczynny koncert słowno-muzyczny.Zorganizowali go ksiądz proboszcz Edward Stępień i księdz katecheta Zenon Ścirko. Aranżację słowno-muzyczną i instrumentalną zapewniły Jadwiga Rajtar-Żaczek i Agnieszka Myćka. W koncercie wystąpiła grupa młodzieży oraz zespół „Mansarda” - tym razem w poszerzonym składzie, zasilały go bowiem solistki reprezentujące scholę w Niebocku. Ulubione papieskie pieśni i piosenki przeplatały się z tekstami Jana Pawła II, z refleksyjnymi myślami na temat Jego życia i działalności oraz z piękną prezentacją multimedialną o Ojcu Świętym. „Mansarda” wraz ze scholą zaśpiewały m.in. „Barkę”, „Zwiastunom z gór”, „Pójdę do nieba piechotą”, „Polskie kwiaty”, czy „Abba, Ojcze” do akompaniamentu gitar, co dodatkowo wzmocniło uroczysty i jednocześnie pełen radości nastrój tego dziękczynnego spotkania. Licznie zgromadzeni w kościele słuchacze nie kryli momentami swojego wzruszenia i od czasu do czasu można było dostrzec ocierane przez niektórych łzy. Widać było również na ich twarzach szczery uśmiech i radość z udziału w tej głębokiej i rozśpiewanej modlitwie.

    Cieszymy się, że mamy teraz gdzieś tam w niebiosach swojego Świętego i że mogliśmy dla Niego wyśpiewać i wypowiedzieć tę radość… (jrz)

Czytaj dalej...

9 letnia Ania Dąbrowska z Wesołej laureatką IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego, w głosowaniu internautów

    Kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego organizowanego przez portal nauka-śpiewu.pl W minionym roku dzięki głosowaniu Internautów - Ania Dąbrowska z Wesołej zajęła pierwsze miejsce.

    W bieżącym roku Ania stanęła w szranki z wieloma znakomitymi wykonawcami z całej Polski. I po raz kolejny dzięki głosom Internautów tak z Polski jak i zza granicy pierwsza nagroda przypadła dla Ani! Dziękujemy wszystkim, którzy oddawali swe głosy na Anię – mówi Jarosław Dąbrowski tato Ani.

    Ania (9. l)  to dziewczynka chora na nieuleczalną chorobę genetyczną- mukowiscydozę. Jej największą radością w trudnym codziennym życiu  i siłą do przezwyciężania zdrowotnych trudności jest śpiew. Jest laureatką przeglądów międzyszkolnych i gminnych. Bierze udział w przeglądach i festiwalach powiatowych i wojewódzkich oraz internetowo również ogólnopolskich. A że marzenia się spełniają dowodzi również i ta wygrana w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego i pierwsze miejsce oraz nagroda publiczności za wykonanie „Deszczowej piosenki” Majki Jeżowskiej.

  Konkurs składał się z dwu etapów. Pierwszy trwał od 1 kwietnia do 15 kwietnia. Spośród 32 zgłoszonych utworów wyłoniona została finałowa czwórka. Drugi etap to głosowanie na tą czwórkę i spośród niej  wyłonienie zwycięzcy - od 16 kwietnia do 23 kwietnia – dodaje Pan Jarosław. (inf.wł)

 Tu można posłuchać występu Ani – kliknij w link

 

 
Czytaj dalej...

„Mojej Ziemi” zbiorek wierszy Wiktorii Burnat z Grabownicy

  • Dział: Inne

    Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska wydało tomik wierszy Wiktorii Burnat „Mojej Ziemi”. Wiktoria Burnat, nieżyjąca od blisko dwudziestu lat poetka ludowa była ważną postacią dla swojej wiejskiej społeczności. Poetka była aktywną członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Grabownicy Starzeńskiej. Haftowała gorsety, rzeźbiła „beczułeczki”, świątki i zwierzątka, wykonywała piękne wieńce dożynkowe. W swoich wierszach, pisała o żniwach, o trudzie rolników, o radości dożynkowego święta. Wszystkie rocznice wydarzeń ważnych dla Grabownicy uświetniała swymi wierszami, które sama z przejęciem deklamowała. Z radością i humorem podchodziła do pełnego trudów i wrażeń życia, z przekorą i zadziornością akcentując wagę spraw (pięknie pisała choćby o kobietach). Za twórczość poetycką w dniu śmierci 28.01.1996 r  została wyróżniona na Ogólnopolskim Konkursie Poetów Ludowych „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie.

    Tak jak w 1996 r Stowarzyszenie „Majdaniarze” z Nowej Sarzyny ukoronowało działalność Wiktorii Burnat przyznaniem wyróżnienia, tak też teraz przyczyniło się do zachowania spuścizny poetki ludowej. Skład, redakcja techniczna i wszelkie kwestie związane z wydaniem tomiku zostały wykonane przez związanego  z „Majdaniarzami” poetę ze Stalowej Woli Kazimierza Lindę. Na łamach portalu chcę jeszcze raz podziękować Panu Kazimierzowi za bezinteresownie wykonaną pracę i wszelką pomoc przy wydaniu tej pięknej twórczości.

    Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska realizując projekt Grabownickiego Szlaku Literackiego, podejmuje obowiązek przekazania kolejnym pokoleniom piękna literackich obrazów kreślonych przez twórców związanych z Grabownicą Starzeńską. W drugiej połowie XX i w obecnym wieku jest co najmniej 8 poetów pochodzących z Grabownicy; znanych, nagradzanych i uznanych: Wiktoria Burnat, Hermina Zubel, Maria Kulon, Kazimierz Michańczyk, Urszula Skrabalak, Ryszard Kulman, Bogdan Miś oraz najmłodsza laureatka „Wrzeciona” (2014) Anna Sawicka. Nie wszyscy mają swoje wydania twórczości, a część wymaga wznowień i ponownego opracowania. Znakomita współpraca z Panem Kazimierzem Lindą, pozwala żywić nadzieję na kontynuację działalności wydawniczej w przyszłości. Trzeba bowiem pamiętać, że każde wydanie twórczości, szczególnie osób tak zasłużonych, przyczynia się do ożywienia i rozwoju ruchu poetyckiego, a możliwość wpisania się w wielkie tradycje wydawnicze Ziemi Brzozowskiej jest niewątpliwym zaszczytem.

Tadeusz Stępień

Od redakcji: Wybrane wiersze z tego tomiku znajdą czytelnicy w dziale "Poezja i proza" z zakładce autorki.

Czytaj dalej...

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Staje przed wami mała dziecina,

chcę Was pocieszyć niby ptaszyna,

staję z radością jak tylko mogę,

chcę Wam wyścielić kwiatami drogę.

Aby ta droga była wspaniała,

dla Was obojga bardzo wytrwała,

niech Wam lśni gwiazda na każdym kroku,

a szczęście sprzyja każdego roku.

A gdy staniecie u stóp ołtarza,

niech Bóg miłością Was wciąż obdarza,

niech błogosławi swymi łaskami,

z Matką Najświętszą i aniołami.

Rodzice wasi niech znak krzyża czynią,

by błogosławieństw zdrój na Was spłynął,

zdrój wody żywej i dużo miłości,

a Jezus niech zawsze w waszych sercach gości.

Czytaj dalej...

DOŻYNKI

Zboże już wyrżnięto, leży już w stodole,

właśnie dzisiaj święto urządzamy w kole,

zebrali się wszyscy w piękny dzień sierpniowy,

by uczcić z radością wieniec dożynkowy.

Uwiły go z koła wszystkie gospodynie,

a trzeba tu dodać, że są to mistrzynie,

wiły go dokładnie, a przy tym radziły,

że zbiory w tym roku bardzo dobre były.

Wzbogaca nas rola, daje więcej plonów,

czy to z pól szerokich, czy wąskich zagonów,

nie mierzysz jak dawniej ziarenek miarkami,

lecz teraz rolniku ważysz je tonami.

Po dwudziestu latach, wiele się zmieniło,

budownictwo w miastach i na wsiach ruszyło,

mamy wiele fabryk, zatrudnionych ludzi,

wszyscy gdzieś pracują i nikt się nie nudzi.

Produkują maszyn fabryki bez liku,

bardzo nowoczesne dla ciebie rolniku,

abyś doskonalił swą pracę na roli

i już nie narzekał, że kręgosłup boli.

Abyśmy na roli chętniej pracowali

i coroczne plony obfitsze zbierali,

a już po zbiorach, trudach i znoju,

usiądź rolniku przy książce w pokoju.

Czytać trzeba dużo i innych zachęcać,

o wszystkich nawozach, by ziemię ulepszać

i jak płodozmiany należy stosować,

oby naszej roli sobie nie zmarnować.  

Czytaj dalej...

Gmina Brzozów

  • Brzozów
  • Górki
  • Grabownica Starzeńska
  • Humniska
  • Przysietnica
  • Stara Wieś
  • Turze Pole
  • Zmiennica
  •  

Gmina Domaradz

  • Domaradz 
  • Barycz
  • Golcowa

Gmina Dydnia

  • Dydnia
  • Grabówka
  • Hroszówka
  • Jabłonka
  • Jabłonica Ruska
  • Końskie
  • Krzemienna
  • Krzywe
  • Niebocko
  • Niewistka
  • Obarzym
  • Temeszów
  • Ulucz
  • Witryłów
  • Wydrna

Gmina Haczów

  • Buków
  • Haczów
  • Jabłonica Polska
  • Jasionów
  • Malinówka
  • Trześniów
  • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

  • Jasienica Rosielna
  • Blizne
  • Orzechówka
  • Wola Jasienicka
  •  

Gmina Nozdrzec

  • Nozdrzec
  • Hłudno
  • Huta Poręby
  • Izdebki
  • Siedliska
  • Wara
  • Wesoła
  • Wołodź

Gmina Dynów

  • Dynów
  • Bachórz
  • Dąbrówka Starzeńska
  • Dylągówka
  • Harta
  • Laskówka
  • Łubno
  • Pawłokoma
  • Ulanica
  • Wyręby
  •  

Powiat

  • Warto zobaczyć
  • Inne zdjęcia
  • Regionalne